BUGÜN: 17 Ağustos 2017 Perşembe
FacebookTwitterYoutubeGoogle+
Menü

2017 Başında Altın Fiyatları Nasıl Olacak?

2017 Başında Altın Fiyatları Nasıl Olacak

2017 Başında Altın Fiyatları Nasıl Olacak?

Yastığının altında veya banka hesaplarında altın olan insanlar altın ile ilgili tahminleri, öngörüleri merak ederler. 10 çeyrek altını olan da 1000 gram altını olan da genelde yatırımını kısa vadeli planladığı için uzmanlara, ekonomistlere danışıp yorumlarını okurlar. Fakat genel olarak altının ne olacağı hakkında net bir yorum yapmak çok zordur. Dünya genelindeki tüm olaylar altını yukarı yönlü veya aşağı yönlü hareket ettirebilir. Örneğin Venezuela’da meydana gelen bir ekonomi sorunu bile bugün Türkiye’de altın fiyatlarını etkileyebilir. Bu istisnai bir örnek olsa da FED’in açıklamaları, kredi derecelendirme kurumlarının(Moody’s mesela) derece arttırıp indirmeleri, ülkede herhangi bir yerde bomba patlaması, yaz mevsiminin gelmesi gibi örnekler daha olası bir şekilde altın fiyatlarını etkiler.

Ekseriyetle piyasada insanlar olumsuz bir durumla karşılaştığında paralarını altına yatırmayı tercih ederler. Altın bir bakıma güvenli limandır. Dolar’ın, Euro’nun çok düştüğü veya diğer para birimlerinde beklenmedik iniş çıkışların yaşandığı durumlarda insanlar paralarını altına çevirerek paralarının değer kaybetmesini engellemeye çalışırlar.

Yani her ne kadar altın fiyatlarının inişi çıkışı tahmin edilemez olsa da yatırım uzmanları havadaki haberleri koklar, grafikleri inceler ve ona göre bir yorumda bulunurlar. İleride bir iç savaş, referandum, hükümetin devrilmesi gibi bir durum söz konusu değil ise genelde altın yukarı yönlü trenddedir denilebilir. Anlayacağınız hiçbir yatırım uzmanı kehanette bulunmaz, sadece herkesin görebileceği şeyleri bir potada eriterek yeni bir yargıya varır.

Pekii, 2017 Başında Altın Fiyatları Nasıl Olacak? Bu mevzu için de birçok değişken var, fakat genel kanı 2017 başında altın fiyatlarının yükseleceği yönünde. Morgan Stanley bankası, özellikle, altın rezervlerinin azalacağı ve madenlerin kapanacağı gerekçesiyle altın fiyatlarının yükseleceğini düşünüyor. Fakat gelelim Türkiye’ye. Nisan ortasında yapılması düşünülen referandumun getireceği belirsizlik ortamı altın fiyatlarının yükselmesini önleyecektir. Referandumdan çıkacak olası bir “başkanlığa evet” cevabı da ülke ekonomisini allak bullak edecektir. Rejim değişikliği gören ülkelerin genellikle ekonomisinin mahvolduğu bilinir.

Yani tahminimize göre 2017 başında altın fiyatları yükselme gösterecek, referandum zamanına doğru aşağı yönlü eğilim gösterecektir. Kısa vadeli al sat yapmayı planlıyorsanız 2017 ocak ayının ortasında satmanız mantıklı olacaktır.

Kredinotuhesap.net ekibi olarak çok paralı günler dileriz. Bir sorunuz olduğunda sormaktan çekinmeyin, uzman ekonomist arkadaşlarımız sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyacaklardır.

Etiketler:, ,

BENZER YAZILAR

 • Kredi Notu Kaç Yılda Temizlenir

  Banka sisteminde yapılan değişikliğin ardından kredi almak isteyenlere kredi notu sistemi getirildi. Bu tek bir havuzun içinde tüm bankaların verilerinin

 • İNG Bank Kredi Notu Sorgulama

  Hollanda merkezli ve birçok ülkede de ortağı bulunan İNG Bank, 40 ülkede olduğu gibi Türkiye’de de başarı ile müşterilerine hizmet vermeye devam

 • Kredi Kartı İle SGK Ödeme

  Kredi Kartı ile SGK Ödeme

  Daha önceden kurumlarca alınan SGK ödemeleri, yapılan yeni düzenleme ile artık internet aracılığı ile de yapılabilabilmektedir. Sosyal Güvenlik

YORUMLAR

YORUM GÖNDER

Sponsor Linkler